Od našeho posledního vydání newsletteru uplynulo více než půl roku. Za tuto dobu byly uspořádány celkem tři víkendové interaktivní dílny a tři přednáškové semináře – konference, kterých se celkem zúčastnilo přes 100 pedagogů českých základních a středních škol.
Třídenní semináře jsou určeny pro učitele základních a středních škol a jsou koncipovány jako interaktivní dílny, při nichž učitelé nehrají pouze roli pedagogů studujících a reflektujících výukové materiály, ale pod vedením zkušených lektorů se sami stanou žáky a studenty, kteří se s pomocí těchto materiálů vzdělávají.
Jednodenní přednáškové semináře – „konference“ jsou vedené předními odborníky renomovaných vědeckých institucí, kteří učitele seznámí s danými tématy i s nejnovějšími poznatky v jejich oblastech. Součástí konference jsou vedle přednášek také audiovizuální projekce, diskuse s přednášejícími a besedy s pamětníky, návštěva historických památek a mnoho dalšího.
Pamětníci na interaktivních seminářích:
Na začátku prosince minulého roku se uskutečnil interaktivní seminář v Liberci, jehož součástí byla návštěva unikátních prostor Židovské obce v Liberci a beseda s pamětníkem šoa panem Jelínkem, který je zároveň aktivním členem Židovské obce. Provedl účastníky nejen svými vzpomínkami na válečné osudy, ale také prostory liberecké modlitebny a odpověděl na otázky týkající se současného života židovské komunity.
V mrazivém lednu se naši lektoři vypravili do Českých Budějovic, kde se sešli nejen se skupinou výjimečně aktivních a kreativních pedagogů, ale také s panem Asafem Auerbachem a neplánovaně s jeho přítelkyní paní Ruth Halovou. Pan Asaf Auerbach se s přítomnými podělil nejen o vzpomínky na svou záchranu z území okupovaného Československa tzv. Kindertransportem, ale také o své zkušenosti z anglických škol. V červenci tohoto roku se s dalším seminářem do Českých Budějovic projekt vrací a zve Vás na diskusi s paní Ruth Halovou.
Více o tomto semináři zde.
Projekt „Naši nebo cizí?“ v Olomouci:
V únoru se konal seminář v Olomouci, již tradičně ve spolupráci s tamní židovskou obcí. Proběhlo setkání s pamětníkem panem Petrem Beckem a předsedou Židovské obce v Olomouci a předsedou Federace židovských obcí Petrem Papouškem. Díky práci lektorů projektu Petra Sokola a Romana Anýže se podařilo připravit pro účastníky příjemnou atmosféru a zajímavý program.
Témata konferencí:
Na podzim 2012 byly uspořádány dvě tematické konference:
18. října 2012 proběhla v Olomouci v rámci festivalu Dny židovské kultury konference Antisemitismus v české minulosti i přítomnosti, jehož tématem byly projevy antisemitismu zejména v současné společnosti.
V listopadu, v den výročí vynesení rozsudku nad tzv. Spikleneckým centrem v čele s Rudolfem Slánským v roce 1952, se konala v Plzni konference 60. výročí procesu s Rudolfem Slánským – Antisemitismus 50. let. Na konferenci přijala pozvání dokumentaristka Zuzana Justman, která v současnosti žije ve Spojených státech. Pedagogové i studenti mohli shlédnout její film Pražský proces zabývající se osudy mužů a žen, jejichž životy proces s Rudolfem Slánským tvrdě poznamenal.
V pořadí poslední konference Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Birkenau a tradice připomínání proběhla 8. března 2013 v Praze – v den, kdy si připomínáme vraždu více než 3700 československých občanů v osvětimských plynových komorách. Hlavním bodem programu byla beseda se čtyřmi pamětníky terezínského rodinného tábora. Účastníci dále vyslechli přednášky historiků Michala Frankla a Tomana Broda a navštívili tryznu v Památníku v Pinkasově synagoze. Ohlasy na konferenci, pro které byl nově zřízen online dotazník, byly velice pozitivní. Zde jeden za všechny:
„Děkuji za hodnotně strávený den. Vše, co jsem viděla, slyšela a zažila, je přínosem pro můj osobní i profesní život.“
V roce 2013 jsou připravovány další interaktivní semináře i tematické konference a pracovníci projektu se budou těšit s Vámi na viděnou.
Ohlasy účastníků seminářů:
„Každý učitel by měl čas od času absolvovat podobný seminář. Jen tak dál!“
„Přístup lektorů byl velmi příjemný, dokázali zaujmout, přimět k aktivitě.“
„Metodické materiály jsou náročnější, ale využitelné i na ZŠ.“
„Prakticky každá aktivita měla něco do sebe. Bylo to jednak tím, že se sešla dobrá parta lidí, která se do toho úplně ponořila, ale hlavně to bylo díky lektorům.“
„Metodické materiály se mi zamlouvají, rozhodně je využiji při výuce. Navíc mě budou inspirovat při tvorbě vlastních pracovních listů a textů.“
„Seminář se mi líbil. Byla zde příjemná atmosféra, fajn lektoři. Ubytování i jídlo super. Celkově dávám 1.“