Jedním z nejdůležitějších cílů projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ je navázání spolupráce se školami v mimopražských regionech ČR. K tomu pomáhají regionální centra, která vznikají především na pilotních školách našeho projektu. Snaží se o aktivní zapojení vyučujícího, který přebírá roli organizátora tak, aby se mohla v prostorách jeho školy konat akce spojená s tematikou projektu.
Mezi nejčastější výstupy regionálního centra lze zařadit odpolední semináře pro vyučující z regionu. V rámci takové akce vystoupí zástupce Židovského muzea v Praze, dále je přizván pamětník a také historik zabývající se obdobím blízkým tématu akce. Důležité je vystoupení samotného učitele, který hovoří o metodických materiálech vzniklých v projektu. Prostor mohou dostat studenti, pro které může být prezentace před veřejností dobrou průpravou.
Osoba učitele-organizátora je klíčová. Zajišťuje místo konání semináře a jeho účastníky, ostatní učitele, ať už ze stejné školy či ze spřátelených institucí. Za svoji práci je učitel honorován, pro školu nevznikají náklady na pohoštění ani pronájem místnosti či plat pro přednášející. Akce může sloužit jako velmi dobré zviditelnění se v rámci obce či regionu.
Dosud byly zorganizovány dva velké semináře pro učitele, v Lysé nad Labem a v Chomutově. První z nich byl organizován Veronikou Brynychovou na půdě Obchodní akademie v Lysé nad Labem. Na akci vystoupil Michal Frankl, historik věnující se dějinám českého antisemitismu, moderním židovským dějinám a československé uprchlické politice. Ve svém příspěvku seznámil dvacet účastníků semináře se vztahem Československa k židovským uprchlíkům za první republiky a během krizového roku 1938. Dále se přítomní učitelé pod vedením Veroniky Brynychové zkusili vžít do role svých studentů při výuce metodiky Ničí lidé.
Semináře organizovaného Josefem Märcem na Gymnáziu Chomutov se zúčastnilo 19 učitelů. V rámci programu vystoupil pamětník, který vyprávěl o svém životě v Anglii, kam byl rodiči spolu s dalšími židovskými dětmi poslán v předvečer války. Martin Šmok, konzultant pro vzdělávací programy USC Shoah Foundation Institute, představil činnost Centra vizuální historie Malach. Na závěr programu referoval Josef Märc o metodikách, které v rámci projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ testoval. S organizací obdobných seminářů chceme pokračovat i v nadcházejícím školním roce.
Vedle pomoci organizace odpoledních seminářů v rámci regionálních center zajišťujeme pro naše pilotní školy i setkání s pamětníkem, přeživším holocaustu. Setkání je určeno především studentům pilotní školy, která ho spolupořádá, ale i studentům dalších škol z regionu. Doposud se takováto setkání konala na Gymnáziu Třeboň, na ZŠ Jílové u Prahy, ZŠ Kravaře, ZŠ Česká Lípa, na Gymnáziu Chomutov, na Gymnáziu Hradec Králové, na VOŠS Ostrava – Mariánské Hory, Klasickém a španělském gymnáziu Brno-Bystrc a Gymnáziu a SOŠ Moravské Budějovice. O setkání s pamětníkem panuje mezi pilotními školami velký zájem, a proto mnoho takových setkání plánujeme uskutečnit i ve školním roce 2012/2013.