V jednom z posledních teplých podzimních dní proběhla v Olomouckém divadle hudby v rámci festivalu Dny židovské kultury konference pro pedagogy Antisemitismus v české minulosti i přítomnosti.
Ve třech blocích účastníci vyslechli celkem pět konferenčních příspěvků.
V prvním bloku pohovořil o dějinách moderního českého antisemitismu Michal Frankl, historik a odborník na dané téma, Gabriela Jirásková, odbornice na současný antisemitismus, se zabývala definicí antisemitismu a jeho projevy v současnosti.
ZVUKOVÝ ZÁZNAM Z KONFERENCE ZDE:
Druhý blok zahájil politolog Štěpán Výborný příspěvkem o českých krajně pravicových skupinách a antisemitismu, Michal Mazel, právník a expert na extremismus pak pojednal o právních aspektech současných projevů antisemitismu.
Třetí blok patřil paní Iloně Bočinské, pedagožce, která prezentovala své osobní zkušenosti s výukou o antisemitismu a představila metodické materiály vzniklé v rámci projektu Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století s ohledem na jejich aplikaci ve výuce.
Na konferenci navázala beseda s přednášejícími, konaná v Mozarteu Arcidiecézního muzea Olomouc, která již byla přístupná nejen pedagogům, ale i široké veřejnosti.