K připomenutí počátku systematických deportací českých a moravských Židů do ghett a vyhlazovacích táborů zpřístupní Židovské muzeum v Praze 14. října 2012 zdarma Památník zavražděných českých Židů v Pinkasově synagoze (71. výročí prvního transportu do ghetta Lodž proběhne 16. října). Po dobu otevření, od 9 do 18 hod., budou v synagoze k dispozici pracovníci Židovského muzea, kteří budou návštěvníkům pomáhat s orientací v památníku, s vyhledáváním doplňujících informací a odpovídat na jejich otázky.
Památník, jehož vybudování předcházel rozsáhlý průzkum a stavební úpravy, založilo v 50. letech 20. století Státní židovské muzeum pod vedením Hany Volavkové. Volba přitom padla na Pinkasovu synagogu pro její těsné sousedství se Starým židovským hřbitovem – jména na stěnách synagogy představují jeho symbolické rozšíření pro ty, kteří většinou žádný skutečný hrob nemají. Unikátní památník je dílem malířů Václava Boštíka a Jiřího Johna, kteří nejen připravili jeho působivý koncept, ale 77 297 jmen na zdi synagogy vlastnoručně napsali.
Připomínání holocaustu bylo tehdy nanejvýš vnitřní záležitostí židovské komunity, kdy tragické osudy českých a moravských Židů byly obecně zmiňovány pouze okrajově. Vytvoření památníku tak oficiální místa tolerovala, protože vznikl mimo veřejný prostor. Po roce 1968 a vpádu okupačních vojsk Varšavské smlouvy byl na dlouhá léta uzavřen a nápisy na zdech zničeny. Pro veřejnost ho po celkové rekonstrukci ŽMP zpřístupnilo až po pádu komunistického režimu v polovině 90. let 20. století.