Výukový interaktivní program k výstavě "V utrpení a boji / brněnští Židé v osudových momentech XX. století"

Výstavu „V utrpení a boji – brněnští Židé v osudových momentech XX. století“ připravilo historické oddělení Moravského zemského muzea (dále MZM) ve spolupráci s brněnskou pobočkou Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (dále OVK ŽMP) a Židovskou obcí Brno. Expozice seznamuje návštěvníky s osudy židovských občanů z Brna a okolí na počátku 20. století. Prostřednictvím fotografií, textových panelů, obrazů a jiných artefaktů přibližuje jejich historii, kulturu a společenský život. Přináší portréty průmyslníků, umělců, vědců a architektů, mapuje nástup fašismu, tehdejší antisemitismus, pronásledování židovské menšiny v Brně, a také ilegální odboj židovských občanů. K výstavnímu projektu je připojen cyklus přednášek pro širokou veřejnost a výukový interaktivní program pro školy.

Společně s dětským a metodologickým oddělením MZM vytvořilo OVK ŽMP výukový workshop k výstavě, jehož cílem je seznámit žáky a studenty prostřednictvím dobových materiálů s pohnutou historií brněnské židovské komunity. Program je součástí projektu Židovského muzea v Praze Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století a je určen především žákům 8. a 9. tříd základních škol a studentům středních škol. Naplňuje požadavky Rámcového vzdělávacího programu pro základní i střední školy.

Náplň workshopu je z organizačního pohledu rozdělena na tři části. Nejdříve studenti absolvují prohlídku výstavy s komentářem lektora z Moravského zemského muzea nebo Židovského muzea v Praze. Následně samostatně ve výstavě hledají odpovědi na otázky z pracovních listů. Třetí částí je potom bádání studentů, kterým jsou rozdány cedulky s čísly a jsou rozděleni do menších skupin, po osudech konkrétních osob z Brna v dobových materiálech. Hledají jméno, adresu, rodinu, povolání a osud vybraných brněnských Židů. Používají k tomu brněnské transportní listiny, adresář města Brna z let 1934/36, Terezínskou pamětní knihu a informace z webových portálů www.holocaust.cz a www.stolpersteine.cz. Program je proto nazván Od čísla ke jménu a uzavírá jej závěrečná prezentace výsledků bádání pro ostatní skupiny spolužáků.

 

Workshop probíhá v prostorách MZM v Paláci šlechtičen v Brně na Kobližné 1, kde je výstava umístěna až do 25. srpna 2012, a objednat se na něj až do konce června lze na tel. č. 533 435 274 nebo 371, popř. na e-mailu: detskemuzeum@mzm.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.