Cílem projektu je vytvořit výukové materiály o dějinách Židů v českých zemích ve 20. století. Tyto materiály budou testovány a zaváděny přímo do základních a středních škol, se kterými navážeme dlouhodobou spolupráci, budou součástí interaktivních dílen pro žáky ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze a budou také představovány učitelům na workshopech.
Za velmi významné považujeme, aby židovské dějiny nebyly redukovány pouze na předsudky ze strany nežidovské většiny, na projevy antisemitismu a na holocaust a abychom neukazovali příslušníky židovské menšiny pouze jako pasivní oběti pronásledování. Velký důraz budeme klást na vyprávění dějin „zezdola“, skrze příběhy jednotlivých a běžných lidí, s důrazem na každodennost a na střetávání a kulturní výměnu mezi Židy a nežidy.
Projekt pomůže učitelům s naplňováním kurikulární reformy a jeho cílem je poskytnout učitelům dostatek materiálů k výuce často opomíjeného 20. století. Bezprostředně usnadní především naplňování očekávaných výstupů dějepisu, zvl. tematického celku Moderní doba, podle nichž žák „na příkladech vyloží antisemitismus, rasismus a jejich nepřijatelnost z hlediska lidských práv“ a „rozpozná destruktivní sílu totalitarismu a vypjatého nacionalismu“.
Projekt je též koncipován jako prevence proti projevům rasismu a xenofobie. V reakci na rostoucí nepřátelství vůči menšinám, odlišným náboženským vyznáním, na vzrůstající xenofobii, antisemitismus a nárůst pouličního násilí usilujeme o podpoření diskuse a pochopení historických kořenů aktuálního dění a jeho možných důsledků. Podpora porozumění mezi lidmi s odlišným náboženským vyznáním, barvou pleti a původu vytváří tolerantní občanskou společnost citlivou na projevy bezpráví, rasismu a xenofobie.