Vzdělávací seminář pro učitele v Pardubicích

Ve dnech 27.- 29. ledna 2012 proběhl v rámci projektu Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století v pořadí již druhý interaktivní vzdělávací seminář pro učitele. Patnáct učitelů ze základních a středních škol celé České republiky pracovalo od pátečního do nedělního odpoledne v příjemném prostředí penzionu Šenk v Pardubicích.

 

Program dílny byl zaměřen zejména na témata týkající se osobní identity, lidské potřeby někam patřit a na chování lidí ve vypjatých situacích – vše na základě skutečných příběhů židovských obyvatel českých zemí ve 20. století.

Během celkem osmnácti hodin společné práce prošli účastníci semináře několika tematickými bloky, v jejichž rámci dostali možnost seznámit se s nejnovějšími metodikami projektu a vyzkoušet si tyto metodiky „na vlastní kůži“.

Součástí programu semináře byla i beseda s pamětníkem holocaustu panem Leo Steinhartem.

Účastníci dílny odjížděli obohaceni nejen na duchu, ale rovněž o metodické materiály projektu a další zajímavé zdroje, například dokumentárním DVD Ghetto jménem Baluty.

 

OHLASY ÚČASTNÍKŮ:

 

Líbila se mi filosofie semináře – identita/sebepoznání/sebeuvědomování je hrozně důležitá věc.

 

Výběr materiálů je velmi inspirující – podporuje multiperspektivní pohled, vede k pokládání otázek a k hledání nejednoznačných a dále provokativních odpovědí.

 

Přístup lektorů byl profesionální a citlivý zároveň.

 

Představené materiály jsou didakticky a metodicky inspirativní.

Několik fotografií:

Příspěvek byl publikován v rubrice Semináře pro učitele. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.